Co to jest agregat prądotwórczy?

Sieć elektryczna, z której korzysta dziś praktycznie każdy, nie zawsze dociera wszędzie tam, gdzie jest potrzebna. Czasami bywa również zbyt niestabilna, by zdać się wyłącznie na nią. Dlatego stworzono wynalazek, który zapewnia stabilny dostęp do prądu niezależnie od warunków zewnętrznych czy dostawcy energii elektrycznej. Takie urządzenie to agregat prądotwórczy.

Agregat prądotwórczy – do czego służy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które służy do samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej. W sytuacji, kiedy w danym miejscu konieczny jest prąd, ale nie ma go ze względu na brak bliskości sieci publicznej lub czasową przerwę w dostawie energii – stosuje się agregaty prądotwórcze. Urządzenia takie są niezbędne na przykład w szpitalach czy fabrykach, ale wykorzystuje się je również na użytek domowy (szczególnie na wsiach i w innych miejscach, gdzie występują przerwy w dostawie prądu).

Rodzaje agregatów

Agregaty prądotwórcze dzieli się ze względu na kilka ich właściwości. Istnieją generatory prądu, które działają w oparciu o pracę silników wysokoprężnych (diesel), napędzane gazem LPG lub benzyną – dwusuwowe lub czterosuwowe (bardziej wydajne, jednak wymagają większego wkładu finansowego przy zakupie). Inny podział uwzględnia gabaryty oraz łatwość transportu – dzieli się je na stacjonarne (stosowane w sytuacjach, w których mają stanowić główne źródło prądu) i modele przenośne (zazwyczaj są mniejsze i posiadają na przykład kółka ułatwiające transport). Istnieje także klasyfikacja ze względu na rodzaj generowanego prądu – jednofazowe (prostsze i tańsze urządzenia) i trójfazowe (droższe, bardziej skomplikowane urządzenia dzielące wygenerowaną moc na 3 fazy). Można również podzielić je ze względu na sposób uruchamiania – część wymaga rozruchu przy pomocy linki rewersyjnej, a druga wersja stosuje elektryczny rozrusznik (który w zależności od modelu uruchamiany jest przy pomocy stacyjki lub automatycznie, wywołane przez zanik energii elektrycznej z sieci).

Wykorzystanie agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze wykorzystuje się w miejscach, gdzie konieczne jest stałe zasilanie (w miejscach, do których nie dociera sieć energetyczna lub konieczna jest nieprzerywana dostawa prądu). W drugim przypadku agregaty służą zazwyczaj jako rodzaj zabezpieczenia, które uruchamia się samoczynnie tylko okazjonalnie. Stosuje się je w szpitalach (aby utrzymać zasilanie w trakcie operacji lub w urządzeniach podtrzymujących życie), świetnie sprawdzają się również w zakładach przemysłowych, gdzie przestój produkcji spowodowałby wysokie straty finansowe. Doskonale działa również jako zabezpieczenie w dużych budynkach, w których odcięcie prądu uniemożliwiłoby wydostanie się z nich na zewnątrz (na przykład ze względu na brak oświetlenia). Stanowią w nich także zasilanie do systemów przeciwpożarowych. Podobne zastosowanie znajdują również w prywatnych domach, w których w razie przerwy w dostawie energii piec grzewczy zostałby wyłączony, odbierając tym samym źródło ciepła mieszkańcom. Działanie agregatu zapewnia wtedy zarówno ogrzewanie, jak i możliwość normalnego korzystania ze sprzętów domowych. Czasami sieć elektryczna nie dociera w potrzebne miejsca, bądź tymczasowo nie została tam doprowadzona – takimi miejscami są place budowy. Zastosowanie agregatu prądotwórczego zapewnia lepsze warunki pracy i możliwość szybszego jej zakończenia. Z tego typu urządzeń korzysta się również podczas imprez plenerowych lub telewizyjnych transmisji z wydarzeń poza studiem.