Jak podłączyć agregat prądotwórczy do sieci domowej?


Agregat prądotwórczy to doskonały sposób na poradzenie sobie z brakiem prądu w gniazdkach, spowodowanym awarią sieci energetycznej. Czasami może okazać się on konieczny, kiedy w grę wchodzi nie tylko zwykła wygoda w mieszkaniu, ale od prądu uzależnione jest także na przykład ogrzewanie.

Czym jest sieć domowa?

Sieć domowa to zazwyczaj dwa typy obwodów – jeden odpowiedzialny jest za główne oświetlenie, drugi dostarcza energię elektryczną do gniazdek. Obydwa obwody mają swój początek w skrzynce z bezpiecznikami i rozchodzą się stamtąd po całym domu w ścianach podłodze i suficie. Prąd dostarczany jest do urządzeń jednym przewodem i powraca drugim przewodem (zerowym) – z tej zasady korzysta licznik, wskazując ile prądu zostało zużyte. Mieszkając poza miastem, często można doświadczyć sytuacji, kiedy sieć energetyczna ulegnie uszkodzeniu w związku z niską temperaturą, silnymi wiatrami lub inną przyczyną – w takim wypadku doskonale sprawdzą się agregaty prądotwórcze.

Podłączanie agregatu do sieci domowej

Podłączenie agregatu do sieci domowej można wykonać na kilka sposobów. W momencie przerwy w dostawie prądu, można po prostu uruchomić ręcznie agregat na zewnątrz domu i przy pomocy przedłużacza oraz rozdzielników podłączyć urządzenia, na których ci zależy. Możesz również przygotować sobie specjalny przełącznik: agregat – sieć, który również będzie wymagał ręcznego uruchamiania i wyłączania. Stosując ten rodzaj rozwiązania, warto sprawdzać co pewien czas stan działania publicznej sieci energetycznej. Najprostszym pomysłem do takiej kontroli jest zastosowanie żarówki, która zaświeci się w momencie powrotu dostawy energii, dzięki czemu szybko będziesz mógł wrócić do korzystania z niej.

Dla użytkownika najwygodniejszym do użytkowania rozwiązaniem jest podłączenie agregatu do sieci domowej w taki sposób, żeby stał się on częścią sieci energetycznej. Chodzi o to, aby w odpowiedzi na zanik i powrót energii, agregat sam uruchamiał się i wyłączał, za pomocą specjalnego sterownika Systemu Załączania Rezerwy. Taka modyfikacja wymaga powiadomienia zakładu energetycznego oraz uzyskania stamtąd odpowiedniej zgody. W odpowiedzi na przekazany wniosek, zakład powinien przedstawić warunki, które muszą zostać spełnione przez alternatywne źródło zasilania. Konieczne będzie skorzystanie z usług specjalisty, który wykona projekt przyłączenia i instalację agregatu. Musi ona bezwzględnie uniemożliwiać przenoszenie z niego napięcia do sieci energetycznej. Wszelka konserwacja, odbiór, naprawy i czynności związane z wprowadzaniem jakichkolwiek modyfikacji muszą być wykonywane przez wyznaczonych wcześniej opiekunów posiadających odpowiednie uprawnienia specjalistyczne.

Zalety takiego rozwiązania

Podłączenie agregatu jako samoobsługującego się, alternatywnego źródła energii jest bardzo wygodne dla użytkownika. Oznacza również znacznie bezpieczniejszą i stabilniejszą pracę wszelkich podłączonych w domu urządzeń (w szczególności tych delikatnych – elektronicznych). Dzięki takiemu rozwiązaniu, mieszkańcy budynku z instalacją awaryjnego zasilania mogą nawet nie zauważyć awarii technicznej sieci energetycznej.