Jaki agregat prądotwórczy do pieca CO?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, dzięki któremu samodzielnie możesz wytworzyć własny prąd w miejscu, gdzie nie dochodzi on z sieci publicznej lub aktualnie nastąpiła przerwa w jego dostawie. Jeżeli mieszkanie jest ogrzewane piecem gazowym, brak prądu oznacza niestety również wyłączenie ogrzewania, co może być bardzo uciążliwe. W związku z takimi sytuacjami zaleca się zastosowanie zabezpieczenia przed utratą zasilania. Agregat prądotwórczy to najpewniejsze wyjście z sytuacji.

Agregaty prądotwórcze do pieców CO – charakterystyka

Najważniejszym czynnikiem odróżniającym agregaty prądotwórcze, które nadają się do podtrzymania pracy pieców CO od tych, które nie spełnią dobrze takiej roli, jest charakterystyka prądu otrzymywana na wyjściu. Aby piec prawidłowo działał, konieczne jest podanie mu prądu o charakterystyce napięcia w kształcie “czystego” sinusa (prąd taki sam, jak ten pochodzący z publicznej sieci elektrycznej). Nawet w niewielkim stopniu nierówna praca silnika w agregacie może poważnie zaburzać charakterystyki wyjściowe, dlatego bardzo ważne jest zastosowanie stabilizatora AVR, który zapewni prawidłowy przebieg. Pominięcie tej ważnej cechy sprzętu może skutkować niemożnością uruchomienia systemu ogrzewania, nieprawidłowym działaniem (spadek wydajności, buczenie pomp i silników oraz nadmierne zużycie energii) lub nawet uszkodzeniem jednego lub większej ilości elementów układu.

Kolejnym istotnym aspektem przy wyborze agregatora prądotwórczego, który ma zostać wykorzystany do zasilania pieca, jest funkcja samoczynnego uruchomienia w momencie wystąpienia braku dostawy energii elektrycznej. W tym celu agregat musi być wyposażony w elektryczny rozrusznik i system zapewniający jego start w momencie przerwania dostawy energii z sieci. Ta funkcja nie jest warunkiem koniecznym prawidłowej pracy pieca, przede wszystkim zapewnia jego ciągłość pracy i wygodę użytkowania. Należy również zwrócić uwagę na ilość energii elektrycznej generowanej przez agregat, aby określić czy wytworzony prąd wystarczy do zasilenia całego układu grzewczego.

Co zyskujemy dzięki zastosowaniu agregatu do pieca co?

Agregat wyposażony we wspomniany wcześniej stabilizator AVR zapewni prawidłową pracę pieca CO i brak przerwy w ogrzewaniu mieszkania. Doskonale sprawdzi się również do bezpiecznego korzystania z czułych i delikatnych urządzeń elektronicznych (na przykład telewizor LED). System automatycznego startu silnika w momencie wystąpienia przerwy w dostawie prądu to duża wygoda. W przeciwnym wypadku, prawdopodobnie byłby konieczny rozruch silnika przy pomocy linki rewersyjnej lub stacyjki (w przypadku zamontowanego rozrusznika elektrycznego) i start ogrzewania dopiero po reakcji człowieka. W ten sposób, w razie nieobecności człowieka, mieszkanie mogłoby wyziębić się mocno przy dłuższej przerwie w dostawie prądu.

Najlepsze agregaty do pieca CO

Korzystając z pieca CO poza granicami miasta, warto zaopatrzyć się w pewny sprzęt zapewniający własną energię w razie przerwy w dostawie z sieci publicznej. Ważne, aby agregat spełniał obowiązujące w kraju normy oraz był przygotowany do zastosowania z piecem CO. Zakup sprzętu produkcji cenionego producenta, to gwarancja wysokiej jakości i stabilnej pracy nawet w trudnych warunkach. Agregaty prądotwórcze polskiej firmy Sumera-Motor wyposażone są w wysokiej jakości silniki czołowych na świecie producentów (między innymi Honda i Subaru).