Jaki agregat prądotwórczy kupić do domu?

W Polsce coraz więcej ludzi zaczyna traktować miasto jako miejsce pracy, a na wsi osadza swój dom. Niestety, wiąże się to często z niedogodnościami wynikającymi z częstych przerw w dostawach prądu. Jak można poradzić sobie z taką niedogodnością? Montaż agregatu prądotwórczego to idealne wyjście z sytuacji.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, dzięki którym można samodzielnie wytworzyć energię elektryczną w momencie, kiedy nie ma dostępu do sieci publicznej. Takie maszyny dzielą się na kilka podstawowych rodzajów.

Ze względu na fazowość:

  • agregaty prądotwórcze jednofazowe – nieskomplikowane urządzenia mogące zasilać urządzenia z jedną fazą
  • agregaty prądotwórcze trójfazowe – droższe urządzenia, mogące zasilać odbiorniki trójfazowe (moc dzielona jest na 3 fazy) oraz jednofazowe (z ograniczeniami)

Ze względu na konstrukcję:

  • modele przenośne – są bardziej poręczne i umożliwiają stosunkowo prosty transport (na przykład są wielkości walizki, posiadają kółka transportowe). Stosowane w domkach letniskowych
  • modele stacjonarne – zazwyczaj większe gabarytowo i znacznie trudniejsze do transportu. Stosowane w sytuacjach, w których mają stanowić główne źródło prądu – place budowy, koncerty plenerowe

Ze względu na sposób załączania:

  • modele z rozruchem ręcznym – uruchamiane za pomocą linki rewersyjnej (przyrząd taki sam, jak często stosowany w kosiarkach lub piłach spalinowych)
  • modele z rozruchem automatycznym – posiadają stacyjkę lub panel sterowania

Ze względu na sposób zasilania:

  • akumulatorowe – jednoznacznie uznawane za najgorsze z wymienionych ze względu na krótki czas działania (kilkanaście do kilkudziesięciu minut)
  • benzynowe – dwusuwowe oraz czterosuwowe (czterosuwowe są znacznie bardziej wydajne, jednak wymagają większego wkładu finansowego przy zakupie)
  • dieslowe – innymi słowy wysokoprężne
  • na gaz płynny (LPG)

Wady i zalety określonych agregatów pod kątem zastosowania w domu

Większość urządzeń wykorzystywanych w domach są jednofazowe, jednak należy mieć na uwadze, że część sprzętów może wymagać prądu trójfazowego (na przykład kuchenki elektryczne, piece i kotły). Wszystko zależy od tego, jak często i w jakich sytuacjach agregat prądotwórczy ma być wykorzystywany. Przykładowo: jeżeli w zimie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł zasilany energią elektryczną – agregat trójfazowy jest koniecznym rozwiązaniem, ale wtedy procent poboru mocy z urządzeń jednofazowych nie może przekroczyć 60% mocy całego agregatu. Dlatego, jeżeli nie jest konieczne zasilanie trójfazowe, lepiej skorzystać z agregatu jednofazowego (również ze względu na mniejsze skomplikowanie urządzenia i niższą cenę). W przypadku domu, w którym okazjonalnie zanika zasilanie, nie ma sensu wydawać większych sum pieniędzy na bardziej wydajne energetycznie agregaty zasilane olejem napędowym lub gazem – w zupełności wystarczy sprzęt zasilany benzynowo. Wersja akumulatorowa nie jest zalecana ze względu na bardzo krótki okres działania; trzeba ją jednak wybrać w wypadku braku możliwości instalacji urządzenia na dworze (ze względu na brak spalin). Przy zastosowaniu w domu na wsi mobilność urządzenia nie powinna mieć znaczenia, jednak zazwyczaj nie ma potrzeby stosowania wielkogabarytowych agregatów (stosunkowo małe zapotrzebowanie energetyczne). Automatyczne uruchamianie w momencie, kiedy zabraknie prądu, jest w większości przypadków głównie kwestią wygody (wystarcza rozrusznik lub linka rewersyjna).

Wskazanie najlepszego wyboru na potrzeby domowe

Dom jednorodzinny wymaga urządzenia o mocy znamionowej minimalnie kilku kilowatoamperów. Najbardziej ekonomiczny będzie agregat zasilany benzyną, a wygodę i bezpieczeństwo wszelkiego sprzętu elektronicznego (na przykład komputerów) zapewni elektryczny rozrusznik (uruchamiany automatycznie w momencie zaniku energii z sieci), akumulator podtrzymujący napięcie w momencie startu urządzenia i stabilizator AVR eliminujący niebezpieczne dla elektroniki skoki napięcia.