Jaki agregat prądotwórczy na działkę?

Ogródki działkowe rzadko posiadają podłączenie do sieci elektrycznej. Dlatego chcąc korzystać z urządzeń zasilanych prądem podczas pobytu na działce, musimy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy.

Wybieramy agregat na działkę

Agregaty prądotwórcze dostępne są w wielu wariantach, które różnią się sposobem uzyskiwania energii elektrycznej (agregat akumulatorowy albo spalinowy – benzynowy, diesel, gaz ziemny lub LPG), mocą, mobilnością (stacjonarny lub przenośny), typem rozruchu (automatyczny lub manualny) i rodzajem wytwarzanego prądu (agregaty jednofazowe lub trójfazowe). Na działce sprawdzi się raczej agregat przenośny, ponieważ jest wygodny w transporcie i można go schować, jeśli nie planujemy korzystać z urządzenia przez dłuższy czas. Prawdopodobnie dla większości użytkowników bardziej przydatne będą akumulatory spalinowe, które są głośniejsze i nie mogą być stosowane wewnątrz pomieszczeń, ale cechuje je dłuższe działanie i większa moc. Agregat z opcją załączania automatycznego nie jest potrzebny na większości działek: w zupełności wystarczy urządzenie uruchamiane ręcznie za pomocą linki. Natomiast pozostałe parametry trzeba dobrać na podstawie indywidualnych potrzeb – moc urządzenia i fazowość musi być dopasowana do sposobu eksploatacji agregatu. Jeżeli przeszkadza nam hałas, warto wybierać spośród agregatów wyposażonych w tłumik, który pomoże wyciszyć urządzenie.

Jaką moc agregatu wybrać?

Moc znamionowa (czyli maksymalny średni pobór energii w czasie pracy) musi być dostosowana do rodzaju i ilości urządzeń, które będą pobierać prąd z agregatu. Suma mocy znamionowe wszystkich sprzętów, które mają być jednocześnie podłączone, nie powinna przekraczać 80% mocy znamionowej agregatu. Warto zwrócić uwagę na to, że podczas rozruchu pobór mocy jest większy.

Moc przykładowych urządzeń na działce:

  • kosiarka ok. 1600-1800 W
  • wyrzynarka ok. 450 W
  • piła tarczowa ok. 1200 W
  • lampa ogrodowa LED ok. 20-24 W
  • kuchenka elektryczna (dwa palniki) ok. 3-4 kW

Należy pamiętać, że niektóre urządzenia (na przykład przepływowe ogrzewacze wody) wymagają podłączenia do agregatu trójfazowego. Jeżeli zaopatrzymy się w ten typ agregatu, urządzenia jednofazowe nie powinny obciążać więcej niż 60% mocy agregatu. Natomiast w przypadku podłączenia jednocześnie urządzeń jednofazowych i trójfazowych trzeba pamiętać o równomiernym obciążeniu obydwu typów gniazd.

Korzyści płynące z posiadania agregatu na działce

Prace związane z utrzymaniem ogródka działkowego, takie jak majsterkowanie czy pielęgnacja roślin, są dużo łatwiejsze gdy nie trzeba wykonywać ich ręcznie. Obecność agregatu prądotwórczego zapewniającego dostęp do elektryczności sprawia również, że możliwe jest przyjemniejsze spędzanie czasu wolnego i wiele aktywności, które nie są dostępne bez prądu (na przykład korzystanie z komputera czy gotowanie na kuchence elektrycznej). Bardzo istotną kwestią jest także możliwość wygodnego oświetlenia działki w momencie, kiedy zapadnie zmrok; korzystanie z latarki jest nie tylko niezbyt wygodne, ale również mniej bezpieczne, ponieważ można łatwo potknąć się i przewrócić. Nawet jeżeli nie planujemy używać kosiarki czy innych bardziej skomplikowanych urządzeń elektrycznych, małe agregaty prądotwórcze mogą okazać się niezwykle przydatne, gdy będziemy chcieli podładować telefon albo napić się gorącej herbaty.